Tüm Kategoriler


Sayfalar


Şeker Hastalığı NedirŞeker hastalığı, insan vücudundaki şeker dengesinin bozulmasından ileri gelir.Kanda normal olarak % 70 ile % 110 miligram oranındaki şeker,bu hastalıkla c/r 50 miligrama, hatta daha fazlasına yükselir.Aynı zamanda idrara geçer. Hafif olaylarda idrarda % l gram, ağır olaylarda ise % 10 gram glikoz (şeker) bulunur.Şekerin fazlalığıyla koyulaşan idrar,organizma tarafından sulandırılmaya çalışılır. Dolayısıyla idrarın miktarı da artar.

Şeker hastalığının nedeni,şeker dengesini kontrol eden ensülin hormonunu salgılayan pankreas bezinin yetersiz çalışmasıdır. Kanda şeker miktarını kontrol eden ensülin hormonunun azalması, ya da tamamen yok olması, kandaki şeker oranının yükselmesiyle sonuçlanır.

Tarih kaynakları, 2000-3000 yıl önceki hekimlerin, şeker hastalığına tutulanların idrarındaki şekeri gözlemlediklerini (müşahade ettiklerini) belirtmektedir. Şeker hastalığı,genellikle kadınlar ve erkeklerde aynı oranda görülür. Orta yaşlı ve şişman kadınlarda,şeker hastalığı oranı daha fazladır.

Kalıtım(ırsiyet) bakımından, ailesinde aynı hastalık görülmüş olan şeker hastalarının oranı % 50 yi bulmaktadır. Hafif şeker olaylarına daha ziyade orta yaşlılarda rastlanır. Genellikle şişman insanların kilolarında yakın zamanlarda artış olmuşsa, hastalık yavaş yavaş kendini gösterir. Çok su içmek, sık sık idrar yapmak, vücutta sık sık kırmızı lekelerin görülmesi,ayakta yaralar,sinir ağrıları, görme bulanıklığı, hafif şeker hastalığının şiddetlenmeye dönüşme halindeki belirtileridir.

Şiddetli şeker gençlerde olur. Hızla kendini gösterir.İştah aşırı ölçüde artar. Kuru cilt üzerinde ekzema lekelerine benzeyen kızarıklıklar belirir. Bacaklarda, ayaklarda ağrılar şiddetlenir. Damarlar zamanından önce kireçlenir.

Hastalığın tehlikeli halleri:

a)Şeker koması

b)Damar sertliği

c)Sinir sistemi bozuklukları

d)Cilt bozuklukları

e)Tüberküloz (verem)

olarak belirlenebilir. En etkin tedavi yöntemi, iğneyle verilen ensülin ve hastaya aşağı yukarı şekersiz bir beslenme sistemi uygulamaktır. Şeker, şekerli besinler ve nişastalı maddeler yasaklanır.


Comments


No comments yet! Be the first:

Your ResponseEn Çok Görüntülenen