Tüm Kategoriler


Sayfalar


Messalina KimdirTarihte hiç bir kadın Messalina kadar kötü bir ad bırakmıştır.Göz koyduğu her erkeği odasına alarak, arzularına karşı koyanları ise gözünü kırpmadan öldürten tarihin bu güzel ve meşum kadının utanç verici aşk hayatına ait hikayeler günümüze kadar gelmiştir.

Roma İmparatoru Claudius"un kardeş çocuğu, "Valerius Messala Barbatus"un kızı olan Valeria Messalina, milattan 15 yıl önce doğdu. Genç kızlık çağına girdiğinde gerçekten Roma"nın sayılı güzellerinden biriydi. Bu güzellik imparator Claudius"un gözünden kaçmamıştı. Aslında Messalina"da Claudius"u elde edebilmek için bütün zekasını ve güzelliğini kullanmaktan geri kalmıyordu. Claudius"la evlenmesi Roma"ya hükmetmesi demekti.

Claudius,o zamana kadar dört defa evlenmişti. Fakat bu Messalinayı etkilemiyordu.Kendine güveniyor ,evlenince Claudius"u avucunun içine alacağına inanıyordu.Çok geçmeden hayalleri gerçek oldu ve Roma İmparatoru ile evlendi.Artık hudutsuz bir kuvvet ve kudrete sahipti.

Başlangıçta,normal bir evlilik hayatı yaşadı.Hatta Claudius"dan iki çocuğu da oldu. Fakat seneler ilerleyince hayatını tek bir erkekle tüketmemeye karar verdi. Başlangıçta, sarayda gözüne kestirdiği bir iki erkekle ilişki kurdu. Fakat bu da onu tatmin etmedi. Artık her gece bir sevgili değiştiriyor, sarayda utanç verici sefahat alemleri düzenliyordu. İmparator Clauidus"u susturmak,zararsız kılmak için de bir yol bulmuştu. Adamları vasıtası ile Roma"nın en güzel kızlarını toplattırıp saraya getirtiyor ve her gece bunlardan birini kocasına sunuyordu.

Messalina,adeta sarayın tek hakimi haline gelmiş, İmparator gölgede kalmıştı. Artık onun arzularına karşı gelmeye imkan yoktu. Göz koyduğu erkekler,onun bu arzusunu reddettikleri taktirde sonlarının ne olacağını biliyor ve emirlerine itirazsız uymak mecburiyetini duyuyorlardı. Buna rağmen pek çoğu sabaha karşı Messalina"nın odasından çıkınca ölümün soğuk elini enselerinde duymaktan kurtulamıyordu. Sır çıkacağından şüphelendiği her sevgilisini, daha yatağındaki sıcaklık soğumadan ölüme itiyordu.

Gün geldi, Messalina bir işareti ile odasına gelen erkeklerden de bıktı. Artık daha yeni, daha değişik maceralar arıyordu. Çok geçmeden buna da çare buldu.Geceleri kıyafet değiştirip Roma"nın en adi batakhanelerine gitmeye, oralarda gözüne kestirdiği erkeklerle ucuz han odalarında sabahlamaya başladı.

Artık saray dedikodudan çalkalanıyor, herkes bu gidişe "dur" demenin zamanı geldiğine inanıyordu.

Bu sırada Messalina hayatının en büyük çılgınlığını yaptı ve güzelliği dillere destan olan genç "Silius"la evlendi. İmparator"u bu evliliği sırf "kötü ruhları uzaklaştırmak" için yaptığına inandırmayı başardı.

Bu evlilik, İmparator Claudius"a yakın olan çıkar çevrelerini iyice huzursuz etmişti. Messalina ile evlenmekle Silius hem büyük bir servete,hem de büyük bir kuvvete sahip oluyordu. Messalina"nın zekası, genç ve atak Silius"un cesareti ile birleşince,İmparator Claudius"un geleceğinin tehlikeye gireceğine şüphe yoktu.

Bunu düşünen Pallas ve Nursissus ile iki fedai, durumu bütün açıklığı ile İmparator"a anlattılar. Gerçekleri öğrenen Claudius bir hayli sarsıldı. Messalina"yi herşeye rağmen seviyordu. Fakat öbür tarafta da kendi hayatı sözkonusu idi. Bu işe burada son vermek ve Messalinayı feda etmekten başka çare yoktu.

Durumu öğrenen Silius kurtuluşu intiharda buldu. Fakat Messalina onun kadar cesur değildi. Üstelik hayatı, özellikle tatlı hayatı çok seviyordu. Zekası ve güzelliği ile Claudius"u bir defa daha yeneceğinden de emindi. Biraz göz yaşı, biraz pişmanlık gösterisi İmparator"un onu affetmesine yeterdi. Ama düşündüğünü tatbik edecek zaman bulamadı. Sarayın güçlü çıkar çevreleri çoktan onun ölüm emrini imzalamışlardı.Tarihin bu güzel,fakat zalim kadını, bir daha Claudius"u göremeden öldürüldü.


Comments


No comments yet! Be the first:

Your ResponseEn Çok Görüntülenen